Düğünden Farklı Bir Günde Fotoğraf Çekimi

Herkese Merhabalar,
Yeni bir blog yazımızla tekrar sizlerleyiz :)

Bir çok çift tarafından tarafımıza yönlendirilen soruları burada cevaplandırarak çiftlerimizi bilgilendirmeye çalışıyoruz.

Düğün fotoğrafı denince genelde düğün günü ve düğünden önceki saatlerde çekilmiş fotoğraflar gelir hepimizin aklına. Ama son senelerde bu algı tamamen değişti. Önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi dijital fotoğrafçılığın gelişmesi, toplumdaki estetik olgusunun yükselmesi ve fotoğraf kültürünün toplumda hızla yayılması ile birlikte; düğün fotoğraflarında kalite, en çok aranılan kriter olarak ilk sıraya yükseldi. İşte hafta içi çekimlerinin çıkış noktasının da bundan kaynaklı olduğunu söyleyebiliriz.

Hafta içi fotoğraf çekimleri çiftlere ne tür avantajlar sağlar? Dilerseniz birazda bu konuya değinelim kısaca..

a. Düğün stresinden uzak ve rahat bir şekilde dilediğiniz gibi özgürce fotoğraf çekimleri gerçekleştirebilirsiniz.

b. Özellikle yazın evlenen çiftler için bir kabus olan öğlen sıcağı eşliğinde fotoğraf çekilmek yerine, öğleden sonra ışığın daha yumuşak olduğu saatlerde çekimlere başlanıp çekimin finaline doğru Kızkulesi , Boğaz Köprüsü gibi simgesel yerlerde gece veya günbatımı kareleriyle en güzel gününüze yakışır fotoğraflara sahip olabilirsiniz.

c. Düğün günü yaşanılan en büyük problemlerden biride saat sorunudur. genelde çiftler 12-14:00 gibi kuaförden çıkmakla birlikte çekimlere de mecburen 14:00′ten sonra başlanıyor. Fakat akşam düğünlerinde bile bu zaman çoğu kez yeterli olamayabiliyor. Bunun nedeni düğünden önce örf ve adetlerimiz gereği gelin evine uğranması ve ‘gelin alma’ töreninin gerçekleşmesi için 16:00-16:30 arası gelin evinde olunması gerektiği için koca gün içerisinde fotoğrafa ayrılan süre sadece 1.5-2 saatle sınırlı kalıyor.

d. İş bu boyuta gelince fotoğraf çekimi bir eğlence olmaktan çıkıp bir görev haline gelmiş oluyor. Zaman kısıtlı ve çiftlerde stresli oldukları için fotoğraf çekimleri bazen çiftler için bir işkence haline gelebiliyor.

e. Bunun gibi bir çok örnek sıralanabileceği gibi bu tür şeylerin hiç yaşanmadığı düğünlerinde olduğu kesin.

f. Biz dugun-fotografcisi.org ekibi olarak tüm çiftlerimize en iyi hizmeti verebilmek adına; görüşmelerimizi gerçekleştirdiğimiz gün çiftlerimize o gün içerisinde yasanabilecek tüm aksaklıklara ve ya problemlere nasıl çözüm üretebileceğimizi içeren bilgiler aktarıp bu en özel günlerini en iyi şekilde geçirmelerini sağlamak amacıyla elimizden geleni yapmaktayız.

g.Hafta içi çekimlerinin en büyük avantajlarından biride tek bir mekana bağlı olmadan özgürce çekim yapabilmek olsa sanırım. Bu sezon hafta içi rezervasyon yaptırdığımız bazı çiftlerimiz Adalar’da çekime başlayıp tüm gün fotoğraf çekiminden sonra finalde de Kızkulesi’nde romantik gece fotoğrafları ile mükemmel bir kapanış yapmak istediklerini belirttiler.  Bazıları ise Belgrad ormanının müthiş yeşil dokusuyla başlayıp sonrasında Galata Kulesi ve Balat gibi tarihi mimari mekanlarda çekimlerine devam etmek istediklerini belirttiler.

Blogu fazla uzatmamak lazım tabi ki:) Bu yüzden siz değerli çiftlerimize en önemli tavsiyelerimizden birisi eğer düğün günü çok yoğun bir gün geçireceğinizi düşünüyorsanız fotoğraf çekimlerini mutlaka düğünden önce bir günde gerçekleştirin. Çünkü iyi fotoğraf daima emek ister ve emek fotoğrafçı ve çiftin mükemmel uyumundan geçer.. Bir sonraki blogda görüşmek üzere sevgiler:))

happy wheels

Leave a comment