Dış Mekan Fotoğraf Çekimi

DIŞ MEKAN FOTOĞRAF ÇEKİMİ

Evet hepimizin son senelerde çok yakından tanıdığı ve sık sık kullandığı yeni bir terim. Bundan 6-7 yıl öncesine kadar bile düğün çekimlerinin büyük kısmı stüdyoda belli tonda fonların önünde  ve ya kurgulanmış bir kaç konseptle birlikte küçük ve dar mekanlarda çekilirdi. İşin kötü tarafı bir çok çiftine fotoğrafları birbirinin kopyası gibi olurdu.

Bunun nedeni verilen pozların standart olması ve arka fona eklenen şeylerin birbirinin benzeri olmasıydı. Son yıllarda başta Avrupa olmak üzere ülkemizde de artık düğün fotoğraflarını doğal mekanlarda çekmek popüler hale geldi. 

Neden Dış Mekan Fotoğraf Çekimi?

dugunfotografcisi17

 

Bunun bir çok nedeni var fakat en önemlilerini sölemek gerekirse;

1. İnsanların geçmişten beri süregelen sıkıcı stüdyo fotoğraflarından sıkılması ve alternatif arayışlarına girmesi,

2.Filmli fotoğraf makinalarının yerini, hızla dijital fotoğraf makinalarının almasıyla beraber fotoğraf çekme eylemi daha kolay ulasılır bir hale geldi ve
bunun sonucunda fotoğrafa ilgisi olan, fotoğraf sanatıyla ilgilenmek isteyen insanların artmasıyla ülkemizin fotoğraf kültürü büyük ölçüde artmış oldu. (Tabi ki sosyal medyanın payını unutmamak gerekir.)

3.Dışarıda yapılan gelin-damat çekimlerinin doğallığı ve estetiği zamanla sosyal medyanında etkisiyle toplumun bir çok kesimine ulaştı ve toplumca büyük beğeni kazandı.

4.Bu şekilde hızla yayılan bir populariteye sahip olan dış mekanda evlilik fotoğrafı çekimleri son senelerde büyük bir sektör haline geldi. Çünkü insanlar bu en mutlu gününde sadece kendine özel ve farklı pozlar ister oldu.

5.Özellikle son 2 sene içerisinde bir çok fotoğraf sanatçısı, düğün çekimlerinin neredeyse %90′ını dış mekanlarda gerçekleştirir oldu.

6.Dış mekan fotoğraf çekimi bir çok konuda çiftler için mükemmel bir seçenek olmakla beraber bazende tamamen bir kabusa dönebilmektedir.

 

Dilerseniz bu konuyla ilgili yaşanan ve çiftleri olumsuz yönde etkileyen bir kaç husus hakkında kısa bilgi vermek istiyorum.

  • Dış mekan fotoğraf çekimlerinin populerleşmesi ile birlikte bu işten küçükte olsa para kazanmak isteyen insanların sayısı bir hayli artar oldu,
  • Herhangi bir dijital fotoğraf makinasına sahip bir çok kişi; fotoğraf estetiği, teknik bilgi ve en önemliside düğün konseptini bilmeden insanların bu en özel günlerini çok kötü çekimlerle berbat etmişlerdir.

Düğün Fotoğrafçısı Nasıl Seçilir? yazısımızda bu konuya geniş bir yer ayırdık ve fotoğrafçınızı seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini detaylı bir şekilde anlattık:)

İşin özü şu ki dışarda düğün fotoğrafını çekmeye karar verdiğinizde asıl önemli olan şeyin nerede çekim yapacağınızdan öte  kiminle çalışacağınız hususu olacağıdır.

Tüm evlenecek çiftlere şimdiden mutluluklar diliyoruz :))

www.dugun-fotografcisi.org 

happy wheels

Leave a comment